Logo Estatoid Tlačítko menu
Přihlásit se Založit účet
Byt či dům jako investice má svá pro a proti!

Byt či dům jako investice má svá pro a proti!

Uvažujete o tom, že si pořídíte byt či dům na investici? A poté, až jej splatíte, budete žít z jeho pronájmu? Nebo ho výhodně prodáte? To se může stát. Ale také nemusí.

S investičními byty se doslova roztrhl pytel v době tzv. zlaté éry Airbnb, kdy je obzvláště v Praze majitelé pronajímali turistům i za několik tisíc korun denně. Na první pohled takovéto byty pro majitele představovaly zlatý důl. Všimněte si množného čísla. Koronavirová krize a s ní související odliv turistů v podstatě tyto investiční byty odsoudily k záhubě.

Kdy se vrátí turisté?

Ten, kdo svého času počítal s tím, že na investičním bytě v centru Prahy vydělá, se dočkal pravého opaku. Momentálně na něm každým dnem prodělává. Tyto byty v současné době jsou v nabídkách realitních kancelářích výrazně pod cenou. A to včetně bytů na velmi lukrativních adresách. A jejich majitelům nezbývá nic jiného, než doufat, že se situace obrátí k lepšímu. Turisté se vrátí a stále budou ochotni za byt v centru hlavního města zaplatit i deset tisíc korun za noc.

Kdy může být investiční byt problém?

Byt či dům jako investice má smysl v případě každoročního růstu cen nemovitostí a možnosti stabilního příjmu z pronájmu. A o ten řada pronajímatelů přišla. Většina majitelů tyto byty přitom financuje úvěrem či přímo hypotékou, kterou splácí příjmem z pronájmu. Počítat ovšem musí i s jeho výpadkem, k němuž díky odlivu turistů došlo. Na perfektní platební morálku se však nesmí spoléhat ani poskytovatelé dlouhodobých pronájmů. 

Pozor na neplatící nájemce

Někteří nejenže neplatí včas, mnozí vůbec. Na to se ovšem poskytovatel hypotéky neptá. Ten bude chtít svou splátku v termínu. A pokud ji majitel bytu neobdrží od nájemce, bude ji muset hradit ze svých zdrojů, což se v případě několikaměsíčního výpadku může ukázat jako velký problém.

Dlouhodobý, nebo krátkodobý pronájem?

Již jsme naznačili, že dům i byt můžete pronajímat buď krátkodobě, nebo dlouhodobě. Jakou formu pronájmu zvolíte, byste si měli uvědomit již před samotnou koupí bytu. Zatímco u krátkodobých pronájmů hlavním parametrem při výběru ze strany nájemců bývá lokalita, u dlouhodobých se jedná spíše o cenu a velikost bytu.

Příjmy se mnohdy vyrovnávají

Ve výsledku se však příjmy z krátkodobých a dlouhodobých pronájmů často vyrovnávají. Za krátkodobý pronájem sice možná získáte více, ale ne po celý rok. Dlouhodobý pronájem v tomto případě představuje větší jistotu. V dobách nezasažených koronavirovou pandemií, nutno podotknout. Ta s investičními byty hodně zahýbala. 

Jistota ze stabilního pronájmu v troskách

Na jistotu z pronájmu se zkrátka v současné době nedoporučujeme spoléhat ani u dlouhodobých pronájmů. Do finanční tísně se denně dostávají tisíce lidí, kteří přestávají být schopni hradit své závazky. A nájem bývá jedním z nich. V tomto ohledu nemovitosti bohužel nepatří mezi jisté investiční nástroje.

Vaše budoucí nemovitost na vás čeká právě teď

Vyzkoušet 3 dny zdarma →