Logo Estatoid Tlačítko menu
Přihlásit se Založit účet
Jak zařídit malý byt? Nechte si poradit!

Jak zařídit malý byt? Nechte si poradit!

Zájem o malé byty roste. Důvodem je jejich relativně nízká cena. Vtěsnat se do nich pak mnohdy musí i několikačlenné rodiny. Naštěstí existují různé designové fígle, které vám i ty nejmenší prostory jaksepatří nafouknou. A my se s vámi o ně rádi podělíme.

Zařídit malý byt je dle slov interiérových designérů těžší než zařídit byt velký. Já osobně mám opačnou zkušenost. V životě jsem obývala byty malé i velké. Upřímně jsem více tápala se zařízením velkého bytu, ve kterém se sice dcerka mohla učit jezdit na kole, ale také jsme se v něm všichni ztráceli. A bylo docela oříškem jej zútulnit. To je v případě malých bytů o mnohem snazší. I přesto je třeba se při zařizování držet několika základních pravidel.

Vytvořte si koncept

Stojíte v prázdném malém bytě, který se co nevidět stane vaším domovem? Gratulujeme. I v případě bytů totiž nezáleží na velikosti, ale spíše na správně zvoleném konceptu. Jeho vypracování neuspěchejte a vše v něm do detailu naplánujte. Především se však pokuste najít jeho jednotný styl. Podaří-li se vám to, budete mít vyhráno. Váš byt totiž pak bude uspořádaný a působit jednotně.

Zaměřeno na barvy!

Do malých prostor nepatří pestré a výrazné barvy, které je opticky ještě více zmenšují. Místo nich se zaměřte na barvy světlé a tlumené, které dokážou pravý opak. To platí jak na výmalbu, tak i barvu nábytku a textilií.

Podlaha a dveře
 

Dalším designérským trikem pro malé prostory je sjednocená podlaha. Ve všech místnostech vyjma koupelny zvolte stejnou. Nebo alespoň odstínově podobnou. Doporučit lze i posuvné dveře.
 

Jaký nábytek?

V malých místnostech zapomeňte na masivní nábytek, který je zadusí. Na rozdíl od odlehčeného nábytku kovového či z transparentního plastu. Místo plné sedací soupravy také zvolte spíše model na nožičkách. Ten prostor provzdušní. V hledáčku vašeho zájmu by měl být i nábytek tzv. multifunkční, který zvládne několik funkcí najednou. Skvělou volbou jsou i skládací stolky a židle. 
 

Osvětlení a zrcadla

Skvěle prostory zvětšují i zrcadla a osvětlení. Především jeho správně zvolená kombinace. K centrálnímu svítidlu pořiďte i bodová svítidla a lampy umožňující nastavení různé intenzity svícení. 
 

Jaké úložné prostory?

Malé byty obzvláště musí disponovat dostatkem úložných prostor. Skříně si nechte vyrobit na míru a volte takové, které budou sahat až ke stropu. A barvu skříněk slaďte s barvou stěn. 
 

Myslete i na pořádek a pohodlí! 
 

Především si však v malých bytech udržujte pořádek. Vše, co se ve velkém bytě ztratí, z malého naopak vyčnívá. A myslete i na svůj komfort. I malá sedačka zkrátka v první řadě musí být pohodlná.

Vaše budoucí nemovitost na vás čeká právě teď

Vyzkoušet 3 dny zdarma →