Barva je mezinárodní jazyk, kterému všichni rozumějí, takže pokud se snažíte v domácnosti dát vybavením interiéru něco najevo, nejlepším prostředkem k tomu jsou právě barvy. Nejdřív je ale třeba pochopit, jak se barvy chovají, jak mění svůj charakter a ovlivňují náladu.
Všechny barvy mění svůj charakter, když změníte jejich světlost a sytost. Nestačí tedy vybrat konkrétní barvu, musíte zvolit i správný odstín. Světlé barvy jsou vzdušné a obecně dělají místnost větší a prosvětlenější. Tmavé barvy působí teplejším dojmem a vytváří pocit intimity.
Barvy se dělí do tří skupin na aktivní, pasivní a neutrální. Neutrální zahrnují černou, šedou, bílou a hnědou, obvykle se využívají k nastolení rovnováhy v interiéru, který obsahuje aktivní i pasivní odstíny. Za aktivní barvy lze považovat třeba červenou, žlutou či fialovou, navozují pocity vzrušení a aktivity. Pasivní jsou naopak zelená a modrá, probudí ve vás pocit klidu a pasivity. Ekvivalentním označením k aktivní a pasivní jsou také teplé a studené, souvisí to spolu. Za aktivní lze označovat zejména syté odstíny, pasivní jsou ty světlejší.
Jaké konkrétní barvy a odstíny použít? Záleží na místnosti a na tom, jakou atmosféru v ní chcete vytvořit. Například v ložnici asi nebudete chtít stvořit aktivní prostředí, jež vás stimuluje k aktivitě. Chodíte si sem odpočinout a relaxovat, proto jsou dobrou volbou modrá nebo zelená, naopak byste se měli vyhnout oranžové, červené atd.
Barvy, které spolu dáte do jedné místnosti, mohou být sladěné, nebo naopak kontrastní. Pokud toužíte po harmonickém a uvolňujícím prostředí, volte sladěné odstíny. Jestliže chcete vytvořit zajímavý a dynamický efekt, pravou volbou bude kontrast.
Nezapomeňte však ani na praktické hledisko. Máte-li doma malé děti či domácí mazlíčky, bílá a jiné světlé odstíny nejspíš nebudou to pravé.