Logo Estatoid Tlačítko menu
Přihlásit se Založit účet
Jakou roli hrají barvy v interiéru?

Jakou roli hrají barvy v interiéru?

Barva je mezinárodní jazyk, kterému všichni rozumějí, takže pokud se snažíte v domácnosti dát vybavením interiéru něco najevo, nejlepším prostředkem k tomu jsou právě barvy. Nejdřív je ale třeba pochopit, jak se barvy chovají, jak mění svůj charakter a ovlivňují náladu.

Všechny barvy mění svůj charakter, když změníte jejich světlost a sytost. Nestačí tedy vybrat konkrétní barvu, musíte zvolit i správný odstín. Světlé barvy jsou vzdušné a obecně dělají místnost větší a prosvětlenější. Tmavé barvy působí teplejším dojmem a vytváří pocit intimity.

Barvy dělíme na aktivní, pasivní a neutrální

Barvy se dělí do tří skupin na aktivní, pasivní a neutrální. Neutrální zahrnují černou, šedou, bílou a hnědou, obvykle se využívají k nastolení rovnováhy v interiéru, který obsahuje aktivní i pasivní odstíny. Za aktivní barvy lze považovat třeba červenou, žlutou či fialovou, navozují pocity vzrušení a aktivity. Pasivní jsou naopak zelená a modrá, probudí ve vás pocit klidu a pasivity. Ekvivalentním označením k aktivní a pasivní jsou také teplé a studené, souvisí to spolu. Za aktivní lze označovat zejména syté odstíny, pasivní jsou ty světlejší.

Jaké konkrétní barvy a odstíny použít? Záleží na místnosti a na tom, jakou atmosféru v ní chcete vytvořit. Například v ložnici asi nebudete chtít stvořit aktivní prostředí, jež vás stimuluje k aktivitě. Chodíte si sem odpočinout a relaxovat, proto jsou dobrou volbou modrá nebo zelená, naopak byste se měli vyhnout oranžové, červené atd.

Dbejte na sladění i praktičnost

Barvy, které spolu dáte do jedné místnosti, mohou být sladěné, nebo naopak kontrastní. Pokud toužíte po harmonickém a uvolňujícím prostředí, volte sladěné odstíny. Jestliže chcete vytvořit zajímavý a dynamický efekt, pravou volbou bude kontrast.

Nezapomeňte však ani na praktické hledisko. Máte-li doma malé děti či domácí mazlíčky, bílá a jiné světlé odstíny nejspíš nebudou to pravé.

Pár konkrétních barevných příkladů

  • Oranžová je energická, žlutá zase povznášející i přívětivá, obě se hodí pro vstupní prostor.
  • Modrá uklidňuje a uvolňuje, používá se v ložnicích a koupelnách. Neměla by ovšem být moc bledá, to působí nepříjemně.
  • Fialová je bohatá a dramatická, hodí se do obývacího pokoje či jídelny, pokud tam chcete vytvořit formálnější atmosféru.
  • Zelená je klidná, hodí se do ložnice nebo kuchyně.
  • Červená je stimulující, měla by se používat spíš v menších dávkách podobně jako černá. Použijete ji jen jako zvýrazňující barvu pro vytvoření kontrastu, nevytvářejte s ní velké plochy.
  • Zemité barvy působí hřejivě a uvolňují, ale ne vždy se hodí k modernímu stylu bydlení, takže to dobře zvažte.

Vaše budoucí nemovitost na vás čeká právě teď

Vyzkoušet 3 dny zdarma →