Logo Estatoid Tlačítko menu
Přihlásit se Založit účet
Na co si dát pozor při výběru nemovitosti?

Na co si dát pozor při výběru nemovitosti?

Vybíráte novou nemovitost, ale bojíte se, že šlápnete vedle? Není se čemu divit, protože jde o obrovskou investici, která si žádá důkladné zkoumání nejrůznějších skutečností i pečlivé přemýšlení, jestli bude vybraný byt nebo dům to pravé pro vás. Přečtěte si několik základní parametrů, na které si dát při výběru nemovitosti pozor.

Technický stav nemovitosti

Levnější jsou domy či byty před rekonstrukcí. Když však nezvládnete výběr správně, snaha ušetřit se může nepříjemně prodražit. Během osobní prohlídky bytu si všímejte, jestli jsou nové rozvody elektřiny a zda jsou nová a dobře těsnící okna. Všímejte si také toho, v jakém stavu je podlaha.

V případě výběru rodinného domu je situace ještě složitější, protože si musíte všímat zateplení fasády, zda je hotová hydroizolace a dům netáhne vlhkost. Pečlivě prozkoumejte střechu a veškeré rozvody energií i odpadů.

Lokalita

Klíčovým faktorem při výběru nemovitosti je rozhodně lokalita. Již dopředu víte, v jakém městě si zhruba chcete hledat své nové bydlení. Pravděpodobně však neznáte všechny městské části. Jakmile si vyhlídnete slibný byt či dům, důkladně prověřte okolí. Je blízko park na venčení psa, jak daleko je školka a dětské hřiště a kam budete chodit na nákupy? Samozřejmě si všímejte také toho, jací lidé se zde běžně pohybují a zda jde o bezpečnou oblast.

List vlastnictví a případná věcná břemena

Při výběru nemovitosti, která vypadá na první pohled velmi dobře a za přijatelnou cenu, si nezapomeňte zkontrolovat právní náležitosti. Důkladně prověřte výpis z katastru nemovitostí a ověřte si, že zde není věcné břemeno, které by mohlo znamenat problém. V případě bytu vyžadujte také prohlášení o bezdlužnosti vůči bytovému družstvu či společenství vlastníků. Tyto dokumenty kontrolujte vždy ještě před podpisem rezervační smlouvy.

Vaše budoucí nemovitost na vás čeká právě teď

Vyzkoušet 3 dny zdarma →