Logo Estatoid Tlačítko menu
Přihlásit se Založit účet
Nájem, hypotéka, stavební spoření? Jaké jsou výhody a nevýhody různých způsobů financování bydlení

Nájem, hypotéka, stavební spoření? Jaké jsou výhody a nevýhody různých způsobů financování bydlení

Možností, jak platit za střechu nad hlavou, existuje hned několik. Znáte všechny a víte, která je právě ve vaší fázi života tou nejvýhodnější?

1. Vlastní úspory

V tomto případě nemusí jít pouze o finance, které jste si sami ze svých příjmů našetřili. Vlastní úspory lze zaměnit za nečekané dědictví, bohatého strýčka nebo výhru v loterii. Pokud si můžete dovolit byt či dům koupit za hotové, máte vyhráno. Nemusíte se potýkat s žádnými dluhy, zastavováním nemovitostí a splácením úroků. Ruku na srdce, takové štěstí ale většina z nás nemá.

2. Hypotéka

Hypotéka. Hypoteční úvěr. Účelová půjčka na bydlení. Je to nejčastější a také nejdostupnější možnost financování bydlení. Abyste ji od banky dostali, musíte prokázat, že jste dostatečně bonitní. Kromě rejstříku dlužníků tak banka zkoumá vaše příjmy, minulé závazky a jak jste je byli schopni splácet.

Hypotéku vám banka nepřidělí v plné výši nemovitosti. ČNB určila jako maximální hranici 90 % ceny nemovitosti. Zbytek musíte mít našetřeno či získat jiným způsobem. Při zřizování hypotéky se připravte také na nutnost zastavení nemovitosti, ať už té, kterou stavíte, nebo kupujete, či nějaké jiné.

3. Úvěr ze stavebního spoření

Při zvolení úvěru ze stavebního spoření se vyhnete zastavování nemovitosti, dokládání příjmů, úvěr navíc můžete kdykoliv bez sankcí splatit. Musíte však splnit jiné podmínky. Především si po dobu dvou let nazpět přispívat do stavebního spoření. Stavební spořitelny také vyžadují, abyste na svém spoření měli našetřený určitý díl (25 % - 50 %) vaší cílové částky. Za to jsou schopny vám garantovat stejnou výši úvěru po celou dobu splácení. Úrokové sazby jsou však aktuálně v porovnání s bankami na vyšší úrovni.

4. Státní fond podpory investic

Dříve se tzv. půjčka od státu realizovala skrze Státní fond rozvoje bydlení, kromě názvu se změnily i určité podmínky. Výhodou tohoto řešení je výrazně výhodnější úrok. Naopak velmi přísné jsou podmínky, za kterých lze na tuto půjčku dosáhnout. Žádat mohou pouze manželé, registrovaní partneři nebo partneři společně vychovávající dítě mladší 15 let. Nesmí být starší 36 let a vlastnit žádnou nemovitost. Další omezení platí na velikost nemovitosti (75 m2 byt, 140 m2 rodinný dům).

Háček je také ve výši půjčky. Rozmezí se pohybuje od 30 000 Kč do 2 000 000 Kč, přičemž hodnota půjčky nesmí překročit 80 % ceny nemovitosti. Vzhledem k momentálním cenám na trhu je tak jasné, že tato půjčka nepokryje celou jeho koupit nebo výstavbu. Často se tak používá jako částečně pokrytí a například doplnění hypotéky.

5. Nájemní bydlení

Tím jsme vyčerpali všechny možnosti, jak financovat své vlastní bydlení. Ještě stále ale máte možnost podnájmu. Z dlouhodobého hlediska není nájemní bydlení výhodné, platíte velmi podobnou částku jako například při splátce hypotéky a na konci placení vám nic nezůstane. Musíte si tak sami rozhodnout, jestli chcete (nebo musíte) po celý život platit někomu cizímu.

Vaše budoucí nemovitost na vás čeká právě teď

Vyzkoušet 3 dny zdarma →